zalety drewna

Żywiczny zapach, ciekawy rysunek słojów i przytulność to tylko część zalet, dla których wiele osób marzy o prawdziwym drewnianym domu z bali. Domy te zaczynają zyskiwać popularność nie tylko jako domki letniskowe ale również jako domy całoroczne. Łączą one w sobie elementy tradycyjnej architektury z wymogami i oczekiwaniami na miarę XXI wieku.

Naturalny surowiec budowlany, przetwarzany tak by nie utracił swego oryginalnego charakteru, użyty do stworzenia architektury, która harmonizuje z otoczeniem: to właśnie nasze zadanie.

Chcąc sprostać Państwa oczekiwaniom w poniższej ofercie przedstawiamy technologię wykonania naszych domów z bali drewnianych.

Drewno jako surowiec naturalny posiada wiele niepowtarzalnych cech:

– utrzymuje wewnątrz budynku umiarkowany i przyjazny dla człowieka klimat
– stabilizuje go,
– ściany z bali regulują wilgotność poprzez wchłanianie wilgoci i jej emisję kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne,
– temperatura powierzchni elementów drewnianych w wewnętrznych pomieszczeniach budynku jest zawsze podobna do odpowiadającej jej temperatury powietrza w tych pomieszczeniach, dlatego też jest zawsze przyjemna dla mieszkających w nich ludzi,
– jest materiałem ekologicznym i odnawialnym, a jego odpad nie jest szkodliwy dla środowiska,
– pozwala zmniejszyć straty cieplne, a w efekcie znaczącą zmniejszyć koszty ogrzewania,
– jest zdrowe dla człowieka, praktyczne i jednocześnie bardzo eleganckie,
– jest pewnym i trwałym materiałem budowlanym stosowanym od wieków.

Połączenie bala

Obok produktów standardowych – katalog – przygotowujemy konstrukcje według indywidualnych życzeń zgodnie z wymogami sztuki budowlanej. Nasze domki wykonywane są z wysokiej jakości drewna importowanego ze Skandynawii, o wilgotności do 15%. Specjalny sposób odfrezowania profili oraz ich unikalny system połączeń ciesielskich na tzw. „obłap z ostatkiem”, stwarzają prosty konstrukcyjnie dom, zapewniając dotrzymanie wszystkich parametrów statycznych oraz termicznych budynku. Profile łączone są wzdłuż przez podwójne połączenie pióro-wpust dla grubości (45, 58, 70, 94 mm).

Drewno jest naturalnym produktem stosowanym do budowy domów. Aby jednak mogło służyć jako pełnowartościowy materiał budowlany potrzebne są odpowiednie warunki jego wzrostu. Takie właśnie warunki posiada Skandynawia, której klimat powoduje powolny ale równomierny przyrost roczny drzewa. Zapewnia to stałą wilgotność i odporność na pękanie.

Konstrukcja ścian zewnętrznych w domach Mieszkalnych

KONSTRUKCJA ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH DOMU JEST NASTĘPUJĄCA: (patrząc od wewnątrz)
– bale ścienne o przekroju 80×200;100×200;120×200;160×240;200×240
– listwy dystansowe (ślizgowe ) 50 x 150
– izolacja termiczna np. wełna skalna rockwool 150 mm. układana pomiędzy dystanse
– membrana
– deskowanie zewnętrzne deska na pióro-wpust 19mm.

We wszystkich budowanych domach z bala ściany zewnętrzne, nośne wewnętrzne, oraz działowe, wykonane są z bali o jednakowej grubości od podłogi po dach.

Typy okien dostępne w każdym rozmiarze i formie, w kształcie łuku lub jako okna składane segmentowe z łukiem wykonane są, według normy din z drewna klejonego trójwarstwowo, okuć roto i zestawu szybowego o wsp. k=0,5 lub k 1,0. antywłamaniowe, kuloodporne itd. wybór stolarki jest bardzo duży – rodzaj, gatunek, kolor może być indywidualnie dopasowany dla potrzeb klienta.

W naszej firmie obróbka materiału zgodnie z projektem przestrzennym wykonywana jest przy pomocy produktów światowego lidera w dziedzinie technologii obróbki drewna, maszyny Hundegger K2i